telefon 0530 610 8058

Acil tesisat ustası İstanbul tesisat hizmetleri

Üye Ol veya Giriş Yap
İstanbul Tesisat Hizmetleri

Yerden Isıtma Tesisatı Yaptırmak İstiyorum

Bugünkü modern zamanlarda çeliksıcak zeminler kullanın. Gerçekten de, bu tür ısıtma çok uygundur, özel evlerde, çeşitli ofis binalarında ve konut dairelerinde kurulmuştur. Günümüzde bu tür sistemlerin çeşitli türleri vardır: elektrik, kızılötesi ve su. Bu yöntemlerden birinin kullanılması, odadaki mevcut atmosferi olumlu yönde etkiler. Zemin, saha boyunca eşit olarak ısıtır. Bu nedenle, sıcaklık tavandan 3-4 derece daha yüksektir ve bu, insanların refahı üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Yerden Isıtma Tesisatı Yaptırmak İstiyorum
Yerden Isıtma Tesisatı Yaptırmak İstiyorum

Yerden Isıtma Alt Yapı Malzemeleri

Kollektörler

Kollektörler ile ilgili geniş detaylı bilgilimobil kollektörkonusunda aktarılmıştı. Kısacakolektör ısı kaynağından gelen sıcak suyu sisteme dağıtan ve ısısını kaybeden suyusistemden toplayan elemandır.

Pex Borular

Pex, çapraz bağlı (Cross-Linked) polietilen anlamına gelmektedir. “Pe “ polietilenham maddeyi “X” ise çapraz bağı temsil eder. Yerden ısıtma tesisatında en çok kullanılanboru türüdür. Pex borular kangal olarak üretilirler. Pex borular yerden ısıtma tesisatındakoruyucu kılıf içerisinde döşenirler. Koruyucu kılıfın temel görevi Pex borunun üzerinegelebilecek darbeleri önlemek, pex borunun aşınmasını önlemek ve her hangi bir hasaranında borunun kolayca değişmesini sağlamaktır. Önemli görevlerinden bir tanesi de pexboru ısınımında boruda meydana gelebilecek esnemeler şap zemine zarar verebilir. Bu gibiolumsuzlukları önlemek için pex borular koruyucu kılıf içerisinde döşenirler.

pex boruların üstün özellikleri

–Esnek yapıları sayesinde şekillendirmeye uygundurlar ve rahatlıkla yereuygulanırlar.

–Kireçleme yapmaz, paslanmaz ve çürümez.

–Hafiftir, taşınması ve montajı kolaydır.

–Düşük sürtünme katsayısına sahiptir.

–Kangal olarak üretildiğinden firesiz olarak döşenir.

–Kimyasal maddelere dayanıklıdır.

–Havadaki oksijeni boru içerisine geçirmez.

–Kullanım ömrü uzundur(50 yıl).

Straforlar

Yerden ısıtmastraforu, yerden ısıtma sistemlerinde şap altı izolasyon malzemesi veyerden ısıtmaborusunu yere sabitlemek için kullanılmaktadır. Günümüzde ilerleyenteknoloji ile birlikte düz strafor yerine setli straforlar kullanılmaya başlamıştır. Strafor,polipropilen folyo, Klipsli lama bu üç malzeme yerine sadece setli strafor kullanılarak aynıişlem yapılabilmektedir.

Setli strafor özellikleri

–Enjeksiyon EPS strafor olduğu için kapalı gözenekli strafordur ve şap suyunemisyon değeri ihmal edilecek kadar azdır.

–Modülasyon kanalları veya boru döşeme kanalları sayesinde eşit aralıklı Yerdenısıtma borusu döşemek çok daha kolaydır. Düz strafor ile yapılan uygulamalaragöre hem ilave malzeme, hem de zamandan tasarruf sağlamaktadır.

–Yerden Isıtma üzerine şap atılacağı zaman boruların bir tarafa toparlanmasıengeller.

–Yerden ısıtma üzerine atılan şap, dolgu şapı olduğu için gözenekli yapısısayesinde şaptaki çatlamaları minimuma indirmektedir.

–Kenarlarındaki zıvanalar dolayısıyla döşendiği mekanda bir bütün olarakhareket etmektedir.

–Uygulama özelliğine göre üzerine çelik hasır döşemesi rahat ve yerden ısıtmaborularına zarar vermeyecek şekilde uygulama imkanı sağlamaktadır.

Plastik Lamalar

Klipsli plastik lamalar pex boruların ısı yalıtım paneline sabitlenmesi için kullanılır.Setli strafor kullanılan tesisatlar da, iki strafor arasında kalan boruların sabitlenmesindekullanılırlar. Her bir lama 35 cm boyunda ve üzerindeki boru aralıkları 5cm olacak şekildeimal edilirler. Lamalar bir birine geçmeli olarak üretilir ve birbirine eklenerek uzunlukartırılabilir.

Klipsler

Yerden ısıtma sisteminde kullanılan klipsler “U” şeklinde oldukları için “U” klipsolarak adlandırılırlar. Boru dönüşlerinde borunun kalkmasını önlemek için kullanılırlar. “U”klipsle elle bastırılarak modülasyon paneline tutturulurlar.

Yerden Isıtma Montajı

Kolonların Çekilmesi

Kolon tesisatı, kazandan başlayıp her kattaki kolektöre kadar uzanan kısımdır. Yerdenısıtma tesisatında bir tane kolektör kullanıldığı için ısıtılacak mahallerin en merkezi yerinekolon tesisatı çekilir. Kolon tesisatı çekilirken uygun ölçülerde borular kesilir ve eşitaralıklarda kelepçe atılarak döşenir.

Kazan, Pompa ve Genleşme Deposu Bağlantılarının Yapılması

Kazan dairesinde uygun yere kazan monte edilir. Kapalı genleşme deposu kazanamonte edilir. Kolon hattı ile kazan arasına pompa bağlanır. Pompanın giriş ve çıkışınapompa bağlanır.

Kolektörlerin Bağlanması

Kolektörün yeri, yerden ısıtma borusu döşenecek tüm mekânlara eşit uzaklıkta olacakşekilde tespit edilmelidir. Her bir grup ayrı bir vana ile kontrol edilir. Büyük bir mekan,birden fazla grupla kontrol edilebilir. Kolektörün yeri tespit edildikten sonra kolektör,kolektör dolabı içerisine monte edilir. Kolektör kolon hattına bağlanarak işlem tamamlanır.

Yüzey Yalıtımının Yapılması

Öncelikle zeminin düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Düzgün tesviyeli ve temiz zemineyerden ısıtma straforu serilir. Projeye uygun olarak pex borular döşenir. Pex borulardöşendikten sonra yaklaşık 5cm yüksekliğinde şap dökülür. Şapın üzeri nede döşememalzemesi (parke, marley, seramik vb.) döşenir.

Isıtıcı Borularının Döşenmesi

Yüzey yalıtımı tamamlanmış olan zemine basınç testi yapılmış pex borular serilir.Borular serilirken dikkat edilecek en önemli husus borularda ek yeri olmamasıdır. Pex boruserme işlemi projeye uygun olarak tamamlandıktan sonra borular kolektöre bağlanır.Yerdenısıtmaboruları döşenen mahallin pencere sayısı, kapı sayısı gibi faktörlere göre değişikşekillerde döşenebilir. Son olarak sisteme su verilerek kaçak testi yapılır. Sistemde kaçakyoksa boruların üzeri şap ile kapatılır.

3 değerlendirme (5,0 Yıldız)

Yorumlar

Yorumlar bölümüne bu soru ile ilgili sorularını iletebilirsiniz. Yorum yazmak için oturum açmalısınız.
Ahmet KÖSE (26.9.2020 17:24:06):
Hamit usta selamınaleyküm sitenizi inceledim. İstanbul Anadoluhisarı nda bulunan 3katlı 620 m2 villama yerden ısıtma sistemin yaptırmak istiyorum. bana ne kadara patlar.
İstanbul Tesisat Hizmetleri (26.9.2020 19:54:03):

Ahmet bey aleykümselam öncelikle teşekkür ederim. size düzgün fiyat verebilmek için ücretsiz keşif ve zemin etüdü yapmamız gerekir bize 0530 610 8058 numaradan ulaşabilirsiniz. Seve seve yardımcı oluruz.

İlginizi çekebilecek sayfalar

MesajYaz